Vianoce 2018 v Novej Ľubovni

Spomienka na Ježišov krst a zároveň začiatok verejného účinkovania tak ukončuje toto liturgické obdobie v cirkevnom kalendári. Začína sa tzv. Cezročné obdobie. Preruší ho Popolcová streda, ktorá otvorí Veľký pôst. Potom nasleduje Veľkonočné obdobie, znova Cezročné obdobie, Adventné obdobie a ďalšie Vianoce.

Ježiša pokrstil Ján Krstiteľ v Jordáne, keď mal 30 rokov. Jánov krst bol znakom pokánia, čiže snahy zmeniť svoj život k lepšiemu. Mal pripraviť medzi Židmi cestu Ježišovi ako Mesiášovi. On sám však prišiel za Jánom a vstúpil do rieky spolu s hriešnymi ľuďmi. Vtedy sa podľa Biblie otvorilo nebo, zostúpil z neho Boží Duch v podobe holubice a bolo počuť hlas: „Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie.“ Ježiša čakal ešte štyridsaťdňový pôst na púšti, kde ho pokúšal diabol. Verejne vystúpil, až keď Jána Krstiteľa uväznil a dal sťať kráľ Herodes.

  V cirkvách východného obradu, vrátane gréckokatolíckej, sa Ježišov krst slávi ako Zjavenie Pána už 6. januára. Tento sviatok s hlavnou myšlienkou Ježišovho zjavenia sa svetu pôvodne zahŕňal jeho narodenie, príchod troch mudrcov od východu, krst aj prvý zázrak v Káne Galilejskej, kde premenil vodu na víno. Koncom 4. storočia sa narodenie oddelilo a prešlo na 25. december. Rímskokatolícka cirkev si 25. decembra pripomína iba Ježišovo narodenie, príchod troch kráľov slávi 6.januára a krstu patrí samostatný sviatok v nedeľu po 6. januári.
 

Ďakujeme našim kňazom za pedantnú prípravu sv. omší, za koledu do domácností, za požehnanie Betlehema pri kruhovej križovatke,  za celkovú prípravu vianočných sviatkov v našej obci.

Ďakujeme všetkým, ktorí ste akýmkoľvek spôsobom prispeli k slávnostnému prežívaniu vianočného tajomstva. Ďakujeme všetkým za vašu účasť.

Foto: Patrícia Žembová

Fotogaléria: Farnosť Nová Ľubovňa - www.novalubovna.sk/fotogalerie/36/
 

© 2019 | www.novalubovna.sk | Mapa stránok  |  RSS | Prehlásenie o prístupnosti | Valid HTML 5! Valid CSS 3! toplist