Knihy o obci

 Monografia "Nová Ľubovňa"

Pri príležitosti 700 výročia založenia Obce Nová Ľubovňa v roku 2008 bola vydaná monografia "Nová Ľubovňa". Na vzniku tejto hodnotnej publikácie sa podieľali autori a zostavovatelia: Doc. PhDr. Ivan Chalupecký, PhDr. Michal Murcko,Dr., Mgr. Monika Pavelčíková, Mgr. Miroslav Števík, PaedDr. Zuzana Váleková, fotografickú časť pripravil Pavol Sás.

Monografia je k zakúpeniu na Obecnom úrade v Novej Ľubovni, pre obyvateľov obce /rodinný dom, v prípade, že si monografiu ešte nezakúpili/ je cena za ks 6,64 €, v ostatných prípadoch je cena za monografiu 13,30 €.

 Novoľubovniansky goralský nárečový slovník

13. mája 2012 bol verejnosti predstavený a uvedený vzácny Novoľubovniansky goralský nárečový slovník našej rodáčky Dariny Jeleňovej. Zakúpiť si ju môžete za 10 € u p. Paulíny Rúrovej Nová Ľubovňa 336 alebo u Ľudmily Repkovej Nová Ľubovňa 619. Kontaktovať môžete aj priamo autorku knihy, pani Darinu Jeleňovú, na čísle telefónu: 0904/190754, resp. na mailovej adrese: dadajelenova@gmail.com Je to veľmi hodnotné dielo obsahujúce cez 3000 slov, znotované goralské piesne , názvy rodín, zvykov a pod.

 

Darina Jeleňová vydala v roku 2016 Doplnok k slovníku - Novoľubovniansky goralský nárečový slovník.

 Probstnerovci  z Novej Ľubovne a Jakubian

Spiš má mnoho pamiatok po Probstnerovcoch. V štátnom oblastnom archíve je vzácny a obsahovo zaujímavý archívny fond " Archív rodiny Probstner z Novej Ľubovne a Jakubian" . Na Spiši sa objavili v 2. štvrtine 18. storočia /v Starej Lesnej/ a okolo jeho polovice sa usadili v Levoči. V 20-tych rokoch 19. storočia získali majetky v Novej Ľubovni a Jakubanoch a roku 1833 od panovníka aj erború listinu. Spravovali Novoľubovnianske kúpele a zaslúžili sa o ich dobré meno. Niektorí z členov rodu sa preslávili v Uhorsku ako banskí a hutnícki odborníci. Iní boli zase mimoriadne aktívni pri budovaní košicko-bohumínskej trate a zaslúžili sa aj o železničné spojenie Levoče so Spišskou Novou Vsou. Pozoruhodné boli aj ich podnikateľské aktivity v kúpeľníctve akultúrno-spoločenské kontakty /s poprednými uhorskými maliarmi, so Štúrovcami.../.

Autorkou tejto knihy je Alena Kredatusová. Zakúpiť si ju môžete v knihkupectvách alebo prostredníctvom internetových obchodoch.

© 2018 | www.novalubovna.sk | Mapa stránok  |  RSS | Prehlásenie o prístupnosti | Valid HTML 5! Valid CSS 3! toplist