Slávnostný večer Červeného kríža 6.1.2018

6. január 2018 bol slávnostným dňom v našej obci. Počas slávnostného večera sa v kultúrnom dome stretli tí, ktorí zo seba darujú to, čo je najvzácnejšie - ľudskú krv.

Poďakovanie patrí všetkým darcom, ale aj členom výboru, že darovaniu krvi stále venujú náležitú pozornosť a každoročne pripravia takéto príjemné podujatie.

Fotogaléria: www.novalubovna.sk/fotogalerie/

Foto: Patrícia Žembová


Niečo o krvi
Ľudská krv je nenahraditeľná. Každá zložka krvi má svoju osobitnú úlohu: červené krvinky prenášajú kyslík z pľúc do celého tela, krvná plazma obsahuje bielkoviny a z nich najvýznamnejšie sú protilátky, neodmysliteľné pre obranyschopnosť organizmu. Biele krvinky chránia človeka pred infekciou a ochoreniami, krvné doštičky zasa pomáhajú pri zastavení krvácania. Z krvi sa získavajú rozličné prípravky, ktoré sa používajú na liečbu viacerých ochorení. Z krvi jedného darcu možno vyrobiť lieky pre viac pacientov. Spracovaním krvnej plazmy sa získava celá škála liekov, ktoré sa nedajú nahradiť. Ľudia s poruchou zrážania krvi sú, napríklad, na niektoré z týchto liekov odkázaní celý svoj život.

 

Miestny spolok SČK v Novej Ľubovni

OCENENÍ DARCOVIA

počas Slávnostného večera Červeného kríža

6. januára 2018 v Kultúrnom dome v Novej Ľubovni

(odmenení mnohonásobní darcovia darujúci krv od 1.12.2016 – 30.11.2017)

p.č.

 

Por. číslo

Meno a priezvisko

Adresa trvalého pobytu

 

 

10 ODBEROV

1

1

Marián Smrek

Nová Ľubovňa 271

 

 

2

2

Jana Kmečová

Nová Ľubovňa 318

 

 

3

3

Daniela Štellmachová

Nová Ľubovňa 282

 

 

4

4

Monika Folvarčíková

Nová Ľubovňa 237

 

 

5

5

Dávid Konkoľ

Nová Ľubovňa 742

 

 

6

6

Anna Konkoľová

Nová Ľubovňa 38

 

 

20 ODBEROV

7

1

Michal Štellmach

Nová Ľubovňa 427

 

 

8

2

Igor Fabis

Nová Ľubovňa 15

 

 

9

3

Monika Compľová

Hniezdne 20

 

 

10

4

Alžbeta Daňová

Nová Ľubovňa 679

 

 

11

5

Jozef Bondra

Nová Ľubovňa 499

 

 

30 ODBEROV

12

1

Tomáš Kovaľský

Nová Ľubovňa 846

 

 

13

2

Jaroslav Jendrichovský

Stará Ľubovňa

 

 

14

3

Ľudovít Rusiňák 488

Nová Ľubovňa 488

 

 

15

4

Ján Kravec

Ruská Voľa 22

 

 

40 ODBEROV

16

1

Ján Smrek

Nová Ľubovňa 848

 

 

17

2

Peter Kmeč

Nová Ľubovňa 634

 

 

18

3

Dominik Krafčík

Lacková 72

 

 

50 ODBEROV

19

1

Cyril Záleš

Nová Ľubovňa 518

 

 

20

2

Ján Alexovič

Nová Ľubovňa 614

 

 

60 ODBEROV

21

1

Anna Olšavská

Nová Ľubovňa 412

 

 

90 ODBEROV

22

1

Peter Folvarčík

Stará Ľubovňa

 

 

Príbehy pod stromček

Tlačová správa

Bratislava, 8. december 2017 Slovenský Červený Kríž prináša Príbehy pod stromček Slovenský Červený kríž patrí medzi najaktívnejšie a najväčšie neziskové organizácie na Slovensku. Združuje takmer 60 tisíc ľudí, ktorí pomáhajú aj vo svojom voľnom čase, bez nároku na odmenu a len pre pocit, že urobia svet krajším bez ohľadu na národnosť, jazyk, náboženstvo, politiku či názory. Tento rok sme pripravili špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je priniesť príbehy plné ľudskosti. Celý december, každý deň od 1. do 24. decembra, sa v rámci projektu SPOLU POMÔŽEME - Príbehy pod stromček, dočítate viac o aktivitách Slovenského Červeného kríža.

„Na stránke spolupomozeme.redcross.sk a na našej Facebookovej stránke každý deň zverejníme jeden príbeh, ktorý vás presvedčí o tom, že pomoc človeku je to najviac, čo môžete urobiť. Za každou jednou pomocou SČK sú konkrétne príbehy ľudí. Ľudí, ktorí boli v danej chvíli bezmocní a nevedeli si pomôcť sami,“ hovorí Mgr. Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža. Dočítate sa o pomoci pre Maxa, ktorý sa vďaka pravidelnej rehabilitácii po prvýkrát postavil na nohy. Dozviete sa viac o našich dobrovoľníkoch, ktorí sú pravidelnými bezpríspevkovými darcami krvi, školia mládež, pôsobia v záchranných zložkách. Prečítate si príbeh, ako sme pomohli ľuďom bez domova. Dozviete sa o rómskom dievčatku, ktorému sme pomohli začleniť sa do spoločnosti, ako sme pomohli ľuďom po požiari, či seniorom, ktorí sú odkázaní na našu prepravnú službu. „Príbehy sú silné. Niekedy naozaj stačí málo, aby veľké veci fungovali a aj vďaka dobrovoľným príspevkom na činnosť Slovenského Červeného kríža dokážeme pomáhať ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú. Aj prostredníctvom Príbehov pod stromček by sme sa chceli všetkým srdečne poďakovať a upriamiť pozornosť ostatných na našu rôznorodú činnosť a možnosti ako pomáhať. Budeme radi, ak si naše príbehy prečítate a budete ich zdieľať so svojimi priateľmi. Pomoc je ako bumerang. Každému sa raz vráti, “ dopĺňa Zuzana Rosiarová Kesegová.

Vďaka dobrovoľníkom SČK a príspevkom dokážeme ročne pomôcť vyše 300 tisíc ľuďom. Vydať viac ako 350 tisíc teplých jedál, prepraviť takmer 3000 ľudí odkázaných na pomoc iných. Za rok zorganizujeme stovky mobilných odberov, oceníme vyše 11-tisíc mnohonásobných darcov krvi, v kurzoch prvej pomoci vyškolíme viac ako 20-tisíc ľudí. Poskytujeme sociálne služby krízovej intervencie, ročne vyškolíme takmer 2000 opatrovateliek a opatrovateľov v akreditovaných kurzoch Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Vďační sme za akúkoľvek pomoc a dobrovoľnú aktivitu. V dnešnej dobe sú veľmi dôležité naše aktivity v krízovom manažmente a humanitárna pomoc. Veľmi nás motivujú aktivity Mládeže SČK zamerané najmä na vzdelávanie detí a formovanie mladých ľudí.

SČK má 37 územných spolkov a takmer 60 tisíc členov.

Pre viac informácií kontaktujte:

Generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža

Mgr. Zuzana Rosiarová Kesegová, sekretariat@redcross.sk

Programová koordinátorka Slovenského Červeného kríža

Ing. Silvia Kostelná, silvia.kostelna@redcross.sk, 0902 934 008

 

Na projekte spolupracujeme s PR agentúrou NEUROPEA.

 

© 2020 | www.novalubovna.sk | Mapa stránok  |  RSS | Prehlásenie o prístupnosti | Valid HTML 5! Valid CSS 3! toplist