Menu

29.08.2022 - 78. výročie Slovenského národného povstania

  V monografii Nová Ľubovňa sa píše:

 

"...udalosti v Československu dostali rýchly spád. 23.09.1938 vláda ČSR vyhlásila všeobecnú mobilizáciu, na základe ktorej museli nastúpiť do armády záložníci do 40 rokov aj z Novej Ľubovne. Kronikár školy túto udalosť v živote obce zaznamenal takto: " Z našej dediny nastúpilo hodne chlapov do zbrane, išli, aby svoje služby a snáď i životy položili na oltár vlasti. Brali na vojnu kone, vozy a iné. Ľudia ostali bez záprahu a vozov a hospodárske práce viazli na celej čiare. Biedy bolo dosť a plaču. Deti nechodili riadne do školy, lebo pomáhali matkám pri poľnohospodárskych prácach." "

V II. svetovej vojne padli: Roman Barlík, Peter Barlík, Karol Kmeč, Šimon Konkoľ, Štefan Konkoľ a Jakub Repka.

Česť ich pamiatke

 

Partizánska jeseň

V tú jeseň rušnú krvavú
hrnul sa národ húfne
pod svoju zástavu.

Volali rodné hory
po nociach
signalizačné vatry klásť.
Do boja vyzývala vlasť.

Šli muži, ženy s dlaňou v dlani,
šli chlapci gvermi ovešaní.
A mnohí, Bože, takí mladí!
Nemali ani osemnásť.

A život mali strašne radi.
Tak veľmi chcelo sa im žiť
a odchádzali odhodlaní
aj so smrťou sa priateliť.
Tá vtedy žatvu mala, kosila.

Veď boli v bojoch neskúsení.
Zbraní dosť nebolo, málo najmä diel,
akoby Nemcov zastaviť chceli
len živou hradbou vlastných tiel.

Na miestach smrti
kopila jeseň smutné pamätníky,
surové kríže, mohylky skál,
aby aj potom, keď pohnijú pníky

a keď sa stratia stopy v lístí,
keď zlyhá zradne aj pamäť,
ktokoľvek so spomienkou v srdci
vždy hroby svojich blízkych
si mohol vyhľadať.

Časom nad náhrobkami skál
z úrodnej lesnej hliny
vyrástli, a každú jeseň,
keď nad padlými
dažďom rozplačú sa nebesá,
farbou krvi vyfarbujú sa
trúchliace stromy jarabiny.

Za sedemdesiatosem rokov
čas všetko pozastieral.
Zarástli dávno partizánske chodníčky
i smutné lesné mohyly.
Podzemné partizánske bunkre,
porúcané,
poplesnené drevené trámy pohnili.

V zákutí chrámovo lesných tíšin
nečujne ďalej klokotá
záhadné mystérium klokotá.
A ticho šumí hôrna clivota.

 

V priestore bojov od hrebeňa nadol
vyrástol nový mohutný les.
Že by tu ktosi kedysi
bol v boji padol?
Kto sa to spýta už dnes.

 

 

Celoštátne oslavy 78. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici

zdroj Bystricoviny.sk www.bystricoviny.sk/spravy/celostatne-oslavy-78-vyrocia-slovenskeho-narodneho-povstania-v-banskej-bystrici-program/

V pondelok 29. augusta 2022 je štátny sviatok a v Banskej Bystrici sa uskutočnia celoštátne oslavy 78. výročia SNP.  Srdce Povstania v oficiálnej časti privíta len pozvaných hostí bez verejnosti, neskôr na program v areáli Pamätníka SNP už môžu prísť aj občania. Prinášame Vám kompletný program osláv.

Oficiálna časť osláv SNP bez verejnosti

V tejto súvislosti si neodpustíme osobitnú redakčnú poznámku V posledných rokoch sa stalo čudným zvykom, že zriaďovateľ Múzea SNP (predtým ministerstvo kultúry, teraz ministerstvo obrany) oficiálnu časť osláv spojenú s pietnym aktom kladenia vencov a prejavmi hostí uzavrel len pre pozvaných. Vlani to bolo vraj kvôli covidu, teraz to má byť vojna na Ukrajine.

Vyzerá to tak, že keď sa chce, dôvod sa vždy nájde. Nielen za bývalých vlád, ale dokonca aj za komunistov mala verejnosť vždy voľný prístup na celý program osláv SNP v Banskej Bystrici, vrátane ich oficiálnej časti. Teraz to vyzerá tak, akoby sa súčasná vláda bála ľudí a prípadných prejavov nespokojnosti s aktuálnym politickým a spoločenským dianím na Slovensku. V každom prípade je to nedemokratické a nedôstojné voči občanom…

Program a sprievodné aktivity

Oficiálny program osláv 78. výročia Slovenského národného povstania odštartuje dňa 29. augusta 2022 o 11:00 hod. prelet leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietny akt kladenia vencov za účasti najvyšších ústavných činiteľov a zástupcov diplomatických zborov.  Na oficiálnu časť osláv budú mať prístup len pozvaní hostia!

Slávnostné zhromaždenie otvorí hymna Slovenskej republiky v podaní členov detského speváckeho zboru Vodopádik zo Základnej umeleckej školy Jána Cikkera v Banskej Bystrici, sprevádzať ho bude Vojenská hudba Ozbrojených síl SR Banská Bystrica. Dopoludňajšia časť osláv, ktorú si bude môcť verejnosť pozrieť prostredníctvom priameho prenosu vo verejnoprávnej televízii, ponúkne okrem príhovorov hostí aj krátke kultúrne vystúpenia, ktoré ukončí zoskok vojenských výsadkárov.

 V popoludňajších hodinách, približne od 13:30 hod., začne kultúrny program pre verejnosť, zložený z rôznych hudobných žánrov a ďalších sprievodných aktivít. Do programu je zaradené vystúpenie Kataríny Knechtovej s kapelou, vystúpi formácia Banda, Slovenský ľudový umelecký kolektív – SĽUK a Geišbergovci.  Tohtoročné oslavy výročia Slovenského národného povstania ukončí na hlavnej tribúne slávnostný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktorý bude spojený s odovzdaním Ceny Múzea SNP pre rok 2022.

Medzi ďalšie sprievodné aktivity patrí prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky – formou statických a dynamických ukážok. Ďalšou zaujímavosťou bude dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie v areáli Pamätníka SNP, v priestore Skanzenu ťažkej bojovej techniky.

V netradičnom prostredí partizánskej zemľanky môžu návštevníci použiť dotykový samoobslužný terminál. Tento informačný kiosk priblíži návštevníkom históriu partizánskych bunkrov a zároveň ponúkne možnosť vytvoriť si vlastný vojenský preukaz, ktorý môžu e-mailom poslať svojim priateľom a blízkym.

Rodiny s deťmi zaujme modelármi vybudovaná dioráma s prezentáciou diaľkovo riadených modelov. Prezentovať sa budú aj dravce zo sokoliarskej skupiny Biatec. Návštevníci si budú môcť vyskúšať športové aktivity klubu Dracula Gym.

Múzeum SNP bude pre návštevníkov otvorené bezplatne v čase od 13:30 do 18:00 hod. V tomto čase budú pre návštevníkov pripravené aj aktivity Vzdelávacieho centra Múzea SNP. Pre nadšencov dokumentárnych filmov bude od 13:30 hod. v kinosále pripravený pútavý program.

 Vstupy a obmedzenia

Vstup a možnosť zúčastniť sa celonárodných osláv 78. výročia Slovenského národného povstania, sa uskutoční nasledovným spôsobom:

Dopoludňajšia časť osláv SNP dňa 29. augusta 2022 v čase od 11:00 bude iba za účasti pozvaných hostí, priamych účastníkov Povstania, predstaviteľov diplomatického zboru v SR a členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Verejnosť si môže oficiálnu časť osláv pozrieť v priamom prenose RTVS. Múzeum SNP zdôrazňuje, že patrí pod rezort obrany a platia preň zvýšené bezpečnostné opatrenia, a to najmä v súvislosti so zmenou bezpečnostného prostredia v dôsledku vojny na Ukrajine.

Popoludňajšia časť osláv SNP s kultúrnym programom a sprievodnými aktivitami bude v čase od 13:30 venovaná širokej verejnosti – individuálnym návštevníkom a rodinám s deťmi. Vnútorný priestor Pamätníka SNP so stálou expozíciou a výstavnými priestormi, ako aj priestor kinosály, budú sprístupnené v rovnakom čase, t. j. 13:30 do 18:00 hod. Vstup na všetky aktivity je bezplatný.

Doprava a obmedzenia

V pondelok 29. augusta 2022 bude vstup do areálu Pamätníka SNP možný pre verejnosť až po 13:30 hod.

Počas 28. a 29. augusta sa vo vybraných uliciach v Banskej Bystrici čiastočne zmení dopravné značenie. Dňa 28. augusta v čase od 22:00 do 15:00 29. augusta bude na ulici Kapitulská, Cikkerova umiestnené dopravné značenie „zákaz zastavenia“. 

Dňa 29. augusta 2022 v čase od 6:00 do 15:00 budú uzavreté ulice – Kapitulská, Švantnerova, Cikkerova a Kuzmányho. Zároveň organizátori žiadajú o rešpektovanie pokynov mestskej a štátnej polície, ako aj zákazu parkovania na uvedených uliciach. Z dôvodu uzatvorenia vybraných ulíc bude možné dostať sa na Námestie SNP len cez Švantnerovu a Národnú ulicu. V priestoroch múzea prosí jeho vedenie o dodržiavanie pokynov organizátorov, Vojenskej polície a ďalších relevantných zložiek.

Viac informácií o programe, zmenách a aktuálnych novinkách Osláv 78. výročia SNP nájdete na stránke www.muzeumsnp.sk a sociálnych sieťach Múzea SNP.

 

Zdroj: (tom) a Múzeum SNP  , Foto: redakčné a ilustračné